Emekli Olduktan Sonra Çalışmayı Düşünenler Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

Ana Sayfa > Blog

Emekli Olduktan Sonra Çalışmayı Düşünenler Bu Yazıyı Mutlaka Okuyun

   Emeklileri ilgilendiren en önemli konulardan biri de emekli olduktan sonra çalışan kişilerin maaş durumuyla ilgili yeni gelişmeler..Emeklilikten sonra çalışmaya devam eden milyonlarca kişi bulunuyor. Sebebi ise malum, maddi anlamda evin ihtiyaçlarının karşılanamaması..  Nedenlerine gelince aylık bağlama oranlarındaki düşüş nedeniyle azalan emekli maaşları önemli faktörlerden biri. Okuyan çocuklar, ev geçindirme derdi, borç gibi nedenler de başka önemli sebeblerden.

     Peki emekli olduktan sonra  çalışamaya devam eden emeklilerin yapması gerekler neler?

    Emekli olduktan sonra SSK'lı (4A) olarak, çalışmaya devam etmek isteyenler için 1 Ekim 2008 tarihi önemli bir tarih..Bu tarihten önce işe başlamış veya emekli olmuş kişiler, SSK'lı çalışmaya devam etmek isterse ya emekli aylıklarını kestirecekler ya da Sosyal Güvenlik Destek Pirimi(SGDP) tabi olarak çalışacaklar.1 Ekim 2008 itibarıyla sigortalı girdikten sonra emekli olanlar maaşını kestirmeden çalışamayacak. Başka bir ifadeyle, SGDP ödeyerek çalışma imkanı elde edemeyecekler.

     Maaş kesilmez ise Sgdp ‘nin durumu şöyle açıklanabilir;
1 Ekim 2008'den önce işe girerek hangi statüde emekli olursa olsun, emekli aylığını kestirmeden 4/A'lı çalışanlar SGDP ödemek zorunda. SGDP, brüt ücretin yüzde 30'u üzerinden alınıyor. Ayrıca iş kazası ve meslek hastalığına karşı da yüzde 2 oranında kısa vadeli sigorta primi kesiliyor. Aylığını kestirip çalışan emekli için ise normal bir sigortalı gibi prim ödeniyor.

    Akla gelen  en önemli soru şu Aylıklar artar mı?

Emekli olduktan sonra SGDP ödeyerek çalışmaya devam eden kişiler, işlerinden ayrıldıklarında da aynı emekli aylığını almaya devam ederler. Bu dönemde yaşlılık sigortasına prim ödenmediği için emekli aylığı artmaz. Buna karşılık emekli olduktan sonra çalışmaya devam eden ve aylığını kestirenler için durum farklı. Bu dönemde hem aylık almadıkları, hem de yaşlılık sigortasına prim ödedikleri için bu süre sonunda yeniden aylık hesaplanır ve kendilerine bağlanır. Çalışan emekli eğer aylığını kestirip çalışmaya devam etmiş ise çalışması sonlandığında daha yüksek bir aylık alabilir.