PETSHOP

Ana Sayfa > Sektörler

PETSHOP

   Ülkemizde  son dönemlerde çok ilgi gören sektörlerden biri olan Petshop..tam olarak istatistiksel bir bilgiye ulaşamamakla birlikte özellikle büyükşehirlerde  çok sayıda evde  evcil hayvan beslendiği tahmin ediliyor. Kedi, köpek, kuş, akvaryum gibi evcil hayvanların mama dışında bakım, aksesuar, veterinerlik hizmetleri, pet otelleri ve kuaförleri gibi masrafları da eklenince Petshop sektörü Türkiye'de yıllık ortalama 1 milyar dolar hacme ulaşıyor. Pazar her yıl ortalama yüzde 15 civarında büyüme yakalıyor ve büyüme hızı daha çok E-ticaretten elde ediliyor. Özellikle kedi ve köpek mamaları ve kumlarının satışında E-ticaretin payı artıyor. Pet ürün satışında E- ticaretin payı yüzde 10'a ulaşmış durumda. Pet mağaza satışları yüzde 60, veteriner klinikleri yüzde 11, marketler ise yüzde 19 pay alıyor.

   Türkiye'de kedi-köpek sahipliğinde bölgesel dağılımda ilk sırayı Marmara alırken, ikinci sırayı Ege ve diğer bölgeler almaktadır.GfK'nın yaptığı bir anket, Türkiye'de en sevilen ‘evcil hayvan'ın kuşlar olduğunu ortaya koyuyor.  Türkiye 2017 yılında yapılan bir ankette de en sevilen hayvanların hangisi olduğu sorulmuş ve soruyu yanıtlayanların yüzde 12'si köpek, yüzde 15'i kedi, yüzde 16'sı balık ve yüzde 20'si kuş sahibi olduğunu belirtmiştir. Türkiye yüzde 20 ile evinde kuş besleyenler sıralamasında dünyada birinci sırada yer almıştır. Balık besleyenler sıralamasında ise yüzde 16'lık oranla, Çin'in (yüzde 17) ardından ikinci sırada yer almaktadır.

   Bu sektörde iş yapmak isteyenler hızla büyümekte olan bu sektörde özellikle e_ticaret üzerinden aktif olarak yapacakları satışlarla karlı bir girişimde bulunabilirler. Ayrıca pet oteller açarak, evcil hayvanlara kuaförden egzersize, pet bakımdan sosyalleşmelerine kadar farklı olanaklar sağlayarakta sektörde yerlerini sağlamlaştırabilirler.