Mutlaka Okuyun.. Her Yönüyle Ayakkabı Sektörü

Ana Sayfa > Sektörler

Mutlaka Okuyun.. Her Yönüyle Ayakkabı Sektörü

     

  Tarih boyunca insanların ayakkalarını korumak amacıyla basit bir şekilde yapılıp kullanılan 'dış kıyafetle bütünlük sağlayan bir ayak giysisi haline gelmiş', ayakkabı, günümüzde aksesuar halini almıştır. Ayakkabı tüketicilerinin tercihlerindeki zevk ve değişiklik bu ürünü artık lüks bir tüketim ürünü haline getirmiştir. Bunda dolayı bu sektörde  ihracat ve ithalat konusunda hatırı sayılır bir üretim ve tüketim söz konusudur. Pek çok ürün çeşitliliği gösteren ayakkabı sektörü, geçmişte bir statü sembolü iken şuan şıklık anlamında tamamlayayıcı vazifesi görmektedir. Sektörün %30-35 i sanayileşmeyi tamamlamış, diğer taraftan üretimin %65-70 i yarı makineleşmiş işletmeler tarafından gerçekleştirilmektedir. Sektörün kendi bünyesindeki  kültür ve vizyonunu geliştirme konusunda ki atılımlarda küçümsenmeyecek ölçüdedir. 

        Son yıllarda artan taleple birlikte üretici tasarım ve modayı takip eden, Türk ayakkabı sektöründe talebe uygun ayakkabılar üretilmektedir. Eğitime her alanda olduğu gibi ayakkabı alanında da önem verilmiş ve Türk Ayakkabı Sanayi Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TASEV) kurulmuş, ayrıca Mimar Sinan üniversitesinde iki yıllık ayakkabı tasarım bölümü açılmış olup gençlerin teşvik edilmesi için tasarım yarışmaları düzenlenmektir. Ayakkabıcılık Sektöründeki gelişmeler bu sektörde işletme açmak isteyenlere  fikir vermektedir.

         Ayakkabı sektöründe işletme açmayı düşünenler ;Müşterilere sunabileceğiniz farklı pek çok ayakkabı çeşidi vardır. Sadece bebekler için olabileceği gibi gelin ve damatlar için de ayakkabılar satabilirler. Ayakkabı dükkanı açmak çok yönlü bir iştir. Fiziki bir dükkan açıp yerel müşterilere ayakkabı satışı yapabileceğiniz gibi online bir dükkan açıp ülke çapında da hizmet verebilirsiniz. Ayakkabı dükkanı açmak para kazanmanın en karlı yollardan biridir ancak iyi bir planlama ve hazırlık yapmanız gerekir. 

   Bu sektörde girişimde bulunmak isteyenler için yapılması  gerekenleri şöyle sıralayabiliriz;

1- Ne tür ayakkabılar satmak istediğinize karar verin. Örneğin ortopedik ayakkabılar, kadınlar için olan tasarım ayakkabılar, çocuk ayakkabıları, klasik ayakkabılar veya spor ayakkabılar satabilirsiniz. Mağazanızda bulunduracağınız ayakkabı türlerini bölgenizdeki nüfusun demografik özelliklerine göre belirlemeniz faydanıza olacaktır.

2- Ayakkabı dükkanınız için bir iş planı hazırlayın. İş planınız pazarlama ve halkla ilişkiler planlarını, ayakkabı dükkanları arasındaki rekabetin analizini, hedef pazarın ve belirlediğiniz işin detaylarını, üç senelik gider bütçenizi ve kar tahminlerinizi kapsamalıdır.

3- İlgili resmi kurumlara başvurarak gerekli olan ruhsat ve izinleri alın. Ayrıca  vergi işlemlerinizi de yapmayı unutmayın.

4- Toptancılar bu noktada çok önemli,  Ayrıca büyük şehirde yaşıyorsanız hangi satıcalara  ulaşmanız gerektiğini bilmeniz çok önemli,ürünlerinizi toptan almanız Kar edebilmeniz için perakende satış fiyatının ne kadar altında  indirim almanız da dikkat edilecek unsurlardan.

5- İşletmeniz için bir dükkan kiralamak ve  e ticaret üzerinden ürünlerin satış portföyü ve hangi ürün nasıl pazarlanmalı bilgisi devamlılık adına şart..

6- Dükkanınızın etkili bir dekorasyon ve doğru ayakkabı dizilimleri dikkat edilmesi gerekli maddelerden.

7- tüm sektörlerde olduğu gibi bu sektörde dükkanınızın reklam ve tanıtımını yapmak, Potansiyel müşterilerinizle bağlantı kurabilmek için sosyal medya hesapları açmakta etkil yollardandır.

     Kaynak sıkıntısı çekenler için de kosgeb desteği alablirler. Kosgeb te bu konuda işletme açmak isteyen girişimcilere, girişimcilik belgesi alıp,  proje hazırlanması ve kabul görmesi durumunda hatrı sayılır destek ve hibe vermektedir.

    Kaynak link