Ailece Yapılan Sigortalarda Vergi İndirimi Yapılabilir mi?

Ana Sayfa > Kosgeb

Ailece Yapılan Sigortalarda Vergi İndirimi Yapılabilir mi?

Tamamlayıcı sağlık sigortası ya da özel sağlık sigortasını, kişiler eşleri veya çocukları için aile özel sağlık sigortası şeklinde yaptırabilir.  Burada da ödenen primlerin %15’ine kadar olan kısım gelir vergisi indirimine tabi tutulabilir. 

Burada çocuklar ile ilgili bilinmesi gereken önemli bir husus söz konusu: SGK kapsamında yer alan bir kişinin, çocuğu da 18 yaşına kadar SGK kapsamında yer alır. 18 yaşından sonra ise sadece öğrenci olan çocuklar için SGK güvencesi bulunur ve bu hak 25 yaşına kadar sürer. 

Yani 18 yaşından büyük ve öğrenci olmayan ya da 25 yaşından büyük çocuklar için tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmek mümkün değil. Bu nedenle de vergi indiriminden faydalanılamaz. Diğer tüm durumlarda primi ödeyen kişi, gelir vergisi indirimi alabilir. 

Vergi indirimlerinden faydalanıp özel hastanelerin konforunda sağlık hizmetleri alabilmek için sigortam.net aracılığı ile özel sağlık sigortası ya da tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Üstelik sigortam.net ile onlarca farklı sigorta şirketinden teklif alabilir ve ihtiyacınıza uygun sigorta seçeneklerinden faydalanabilirsiniz.

 

Detaylı bilgi için iletişime geçebilirsiniz.
Telefon: 05547636339